تاریخ خبر:‌دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ - بازدید:‌۱۸۰
دانشکده دین و رسانه باید مسائل رسانه را به حوزه علمیه ارائه کرده و نتایج اجتهادی حوزه را اخذ کند

نشست تخصصی"روابط آموزش و پژوهش در سازمان صدا و سیما" با حضور دکتر حسین رضی در دانشکده دین و رسانه-قم برگزار شد

 

 

دکتر حسین رضی: دانشکده دین و رسانه ـ قم باید مسائل رسانه را به حوزه علمیه ارائه کرده و نتایج اجتهادی حوزه را اخذ کند

به گزارش روابط عمومی دانشکده دین و رسانه، نشست «روابط آموزش و پژوهش در صدا و سیما» با سخنرانی دکتر حسین رضی معاون پژوهش، برنامه ریزی و نظارت سازمان صدا و سیما، با همکاری اداره کل پژوهشهای اسلامی رسانه یکشنبه 2 دی ماه 1397 در آمفی تئاتر دانشکده برگزار شد.

در این نشست که با حضور مدیران، اساتید و پژوهشگران دانشکده دین و رسانه و اداره کل پژوهشهای اسلامی رسانه برگزار شد، دکتر رضی با اشاره به مشکلات موجود در حوزه آموزش و پژوهش، به خصوص در حیطه علوم انسانی، افزود: ابداع، نوآوری و حمایت از آثار علوم انسانی نباید با معیار و ملاک علوم تجربی باشد؛ زیرا در علوم تجربی، متر و ملاک، خروجی محصول است. اما در علوم انسانی، محصول فیزیکی قابل لمسی که بتوان به تولید انبوه رساند، وجود ندارد. بنابراین ابتدا باید ابداع در علوم انسانی را تعریف کنیم.

رضی ادامه داد: در بخشی از مباحث علمی، توسعه دانش در یک حوزه خاص مدّ نظر است که این یک نگاه تئوریک است. در عین حال، باید مسئله محوری و نگاه به نیازها را هم مدّ نظر داشته باشیم؛ امروز در حوزه رسانه با نگاه دینی، مسئله زیاد داریم و باید پاسخی برای آن بیابیم.

وی با بیان اینکه اگر در تحقیقات صرفاً از دانشجو بخواهیم که هر مطلبی می آورد ارجاع بدهد، این تکرار کار دیگران است، ادامه داد: ابداع و نوآوری آن است که فرد مطلبی از خود بیان کند. البته باید روشمند بوده و چارچوب علمی داشته باشد. بنابراین ما نیازمند تحول روشی در پژوهش هستیم؛ زیرا امروز لزوماً روش های موجود تام نیست و به خصوص در علوم انسانی، روش های بهتری نیز داریم که برخی حکما و عرفای ما از آن بهره برده اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صداوسیما با بیان اینکه تحقیقات ما باید ناظر به مسائل باشد اظهار داشت: براساس آیات قرآن کریم در سوره نبأ که شب را مایه ثبات انسان و قطع کننده فعالیت های روز برشمرده جای این سؤال وجود دارد که توجیه وجود یک شبکه 24 ساعته چیست؟ البته از باب ضرورت خوب است، ولی 24 ساعته بودن همه شبکه ها، با مبانی دینی ما سازگار نیست و یا شبکه فیلم و سریال در این مبنا کجا قرار می گیرد که خوب است به این موضوعات در تحقیقاتی که داریم بپردازیم.

وی با تاکید بر اینکه باید مسائل را با چارچوب دینی تحلیل کنیم تصریح کرد: برخی تصور می کنند هر چه غربی ها گفته اند عالمانه است در حالی که با نگاه به مبانی اسلامی، نگاه ما به دنیا و زندگی متفاوت خواهد شد.

رضی با بیان اینکه ما تلاش کردیم میان حوزه آموزش و پژوهش سازمان ارتباط برقرار کنیم، ادامه داد: این کار منجر به تربیت نیروی انسانی مفید خواهد شد. همچنین باعث می شود تا استادان فرصت بیشتری از وقت خود را در مجموعه سازمان سپری کنند. این بحث را در دانشکده دین و رسانه هم می توانیم پیگیری کنیم و کاری ضروری و لازم است.

وی با بیان اینکه تأسیس واحدهای آموزشی و پژوهشی در قم دارای فلسفه خاصی است، افزود: قرار است این واحدها به موضوعاتی بپردازند که در تهران پرداخته نمی شود وگرنه لزومی برای راه اندازی آنها نبود. در این راستا همچنین بنا داریم از ظرفیت حوزه در حل مسائل رسانه با نگاه دینی استفاده کنیم.

دکتر رضی ادامه داد: ما نه حوزه علمیه و نه دانشگاه هایی با علوم جدید هستیم، بلکه در میانه این دو قرار داریم و دانشکده دین و رسانه باید مسائل رسانه را به حوزه ارائه کند و نتایج اجتهادی حوزه را اخذ کند؛ مثلا موسیقی امروز امر جدی و مبتلا به در رسانه است و ما به حوزه در این زمینه نیاز داریم. البته نه اینکه صرفاً به بحث غنا و طرب بسنده شود، بلکه ما باید ابتدا مسئله را به درستی برای حوزه تعریف کنیم و حوزه هم پاسخ دهد.

وی با بیان اینکه تعریف دقیق دینی مسائل یکی از رسالت های آموزشی و پژوهشی در سازمان است، افزود: بخش دیگر در عرصه آموزش و پژوهش این است که مباحث حوزه علمیه را به صورت روزآمد وارد مباحث خودمان کنیم؛ امروز  دروس مختلف در زمینه فقه رسانه وجود دارد، ولی دانشگاهیان کمتر از مباحث حوزه مطلع هستند.

وی با بیان اینکه به جای افزایش رشته می توانیم گرایش های رشته ها را بیشتر کنیم، بیان کرد: باید گرایش های جدیدی که در نظام آموزشی وجود ندارد ایجاد کنیم، نه اینکه هر رشته ای که دیگران دارند آن را تکرار کنیم.

رضی ادامه داد: برخی از ما فکر می کنند وقتی از علوم دینی سخن بگوئیم یعنی باید قرآن و روایت متن علم باشد و برخی نیز از طرف دیگر می گویند همه علوم، دینی است و تنها کافی است که استاد درس، فرد مسلمانی باشد که این نوع نگاه ممکن است شبهاتی ایجاد کند. ما اگر احکام پنج گانه فقهی را با مسائل مختلف مرتبط کنیم، در بحث مباحات مطالب زیادی داریم که می توانیم در عرصه سیاستگذاری رسانه ای از آن بهره ببریم. در حال حاضر ما بر اساس پاسخ های اجمالی موجود، کار می کنیم ولی پاسخ جدی برای این حیطه نداریم.

رضی بیان کرد: امروز اجمالاً شرایط رسانه ای و فرهنگی متحول شده است، ولی تفصیلاً وضعیت عجیب و غریبی وجود دارد؛ چند هزار شبکه در ایران قابل دریافت است و بیش از صد شبکه فارسی زبان فعالیت دارند؛ امروز مرزها از بین رفته و در چنین شرائطی باید در حوزه تولید و توزیع پیام این مسئله را لحاظ کنیم؛ خیلی از مسائل را در جلسات خصوصی مذهبی بیان می کنیم، ولی اگر قرار باشد در رسانه ای حتی محلی پخش شود، تحفظ می کنیم چه رسد به سطح ملی و بین المللی. آیا این بحث از روی محافظه کاری است یا نگاه دینی در آن وجود دارد؟ مثلا در  وحدت، آیا نگاه ما سیاسی است و یا منشأ دینی دارد؟

رضی اضافه کرد: امروز هر حوزه از ابعاد زندگی انسانی می تواند مورد پژوهش دینی قرار گیرد که باید به صورت جدی در پژوهش و آموزش به آن بپردازیم و از بنیه حوزه علمیه استفاده زیادتری ببریم و ارتباط کنونی را با تقسیم کار تقویت کنیم؛ مثلاً طوری نباشد که در حوزه علمیه همان کاری انجام شود که ما می کنیم.

وی با تأکید بر مسئله شناسی با نگاه دینی اظهار داشت: امروز برخی برای انجام بعضی کارها در برنامه خود، جذب مخاطب را دلیل می آورند که حرف کاملا درستی است. ولی آیا جذب مخاطب، هدف غایی است؟ نگاه دینی قائل به این موضوع نیست؛ زیرا ما مخاطب را می خواهیم تا تأثیر دینی بر روی او بگذاریم، نه اینکه هدفمان صرفاً جذب مخاطب بیشتر باشد. گاهی در حوزه موسیقی همین دوگانگی را داریم؛ زیرا برخی می خواهند با موسیقی مخاطب را پای رسانه بیاورند، ولی برخی از این موسیقی ها، با نگاه اسلامی سازگار نیست. لذا باید در چارچوب دینی به مسائل بپردازیم.

 

گفتنی است در ابتدای این نشست، دکتر علیرضا پویا رئیس دانشکده دین و رسانه با اشاره به اهمیت برگزاری این گونه نشست ها، گفت: رسانه همانطور که مقام معظم رهبری فرموده اند، نخستین سنگر در مواجهه با دشمن است. لذا کسانی که به انقلاب و اسلام متعهد هستند و خداوند به آنان توفیق داده در این سنگر خدمت کنند، باید این موقعیت را مغتنم بشمارند.

دکتر پویا افزود: ایشان فرمودند جنگ ما با دشمن جنگ رسانه ای است و در رأس همه رسانه ها هم رسانه ملی است که جایگاه خود را دارد و خواهد داشت.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی هیچ مجموعه، سازمان و مؤسسه ای بدون توجه به دو عنصر آموزش و پژوهش قادر به فعالیت مفید نیست، ادامه داد: نیروهای یک مجموعه باید با آموزش دیدن، توانایی لازم را احراز کنند که معمولاً سه قسم دارد؛ آموزش قبل از خدمت، بدو خدمت و بعد از خدمت که البته تا جایی که بنده اطلاع دارم، آموزش بدو خدمت پر و پا قرصی در سازمان نداریم، ولی حین خدمت نیم بندی داریم که آن هم نیازمند سازماندهی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما اظهار داشت: رهبری فرمودند چاپ مقاله علمی خوب است، ولی پژوهش ها باید همراه با ثبت ابداع و ناظر به نیازها باشد که ما این دو عنصر را در پژوهشکده ها و آموزشگاه ها نداریم. از طرف دیگر، بعضی اوقات این دو عنصر اساسی در مقالات و پایان نامه ها هست، ولی وزارت علوم جلوی آن را می گیرد؛ که نمونه آن وجود دارد.

رئیس دانشکده دین و رسانه اضافه کرد: امروز در بحث آموزش برای رسانه ملی که در وضعیت جنگ نرم قرار دارد، مشکل داریم و لازم است تدبیری داشته باشیم و وزارت علوم هم باید حمایت کند و اگر هم حمایتی نداشت خودمان باید اقدام کنیم. ما در دانشگاه صدا و سیما می توانیم مباحث آموزشی و پژوهشی را با نگاه به این دو عنصر مهم مدّ نظر مقام معظم رهبری، دنبال کرده و آن را تسرّی بدهیم؛ زیرا دیگر نمی توانیم با نگاه غربی چند دهه گذشته وضعیت فعلی را مدیریت کنیم.

 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشکده صدا و سیما قم می باشد .